چطوری دکانت ها رو تست کنم؟

با سلام و وقت بخیر به دوستان عزیز

من چند دکانت خرید کردم که ببینم کدوم رایحه رو دوست دارم. ولی از اونجا که آماتور هستم ازتون راهنمایی می خوام.

شما برای اینکه ببینید عطری رو دوست دارید یا نه چجوری تست می کنید؟

روی پوست، روی لباس، یا فضایی که هر از گاهی به اونجا رفت و آمد دارید، داخل منزل یا تو فضای باز، یا نظر اطرافیان رو می پرسید؟

خودم روی مچ و لباسم حدود ۳ پاف اسپری کردم ولی یه مشکلی دارم که بعد از حدود نیم ساعت یا شاید کمتر انگار مشامم پر میشه و دیگه تفاوت نت ها رو حس نمی کنم. برام جالب هست که بعضی ها تا نت آخرو حس می کنند و حتی نت ها رو هم تفکیک می کنند. ( از هر عطر ۳ میل تهیه کردم)

برای ورود به این دنیای زیبا راهنمایی می خواستم. 

ممنون

مهربد مهربد
1403/02/22

دوست خوبم سلام

به شخصه وقتی عطری رو تهیه میکنم در مرحله اول دو سه پاف از رو روی مچ دستم امتحان میکنم تا با رایحه و همچنین ماندگاری اون روی پوست اشنا بشم

بعد از اون نوبت تست رو لباسه.دو سه پاف روی لباس نخی(تاکید میکنم حتما نخی) و بعد از اون لباس رو به حال خودش رها کنید تا هم رایحه رو روی پوشاک متوجه بشید و هم ماندگاریشو بسنجید

در مرحله اخر،عطری که میخرم رو روی یکی از دوستانم امتحان میکنم تا بتونم سنجش درستی از پخش بوی اون کار داشته باشم

شکیبا شکیبا
1403/02/22

سلام 

من  همیشه روی شالم میزنم و اونو روی صندلی  اتاق یا پذیرایی  آویزون میکنم.  با رفت و آمد از اطراف  اون  رایحه و پخش و ماندگاریشو  آنالیز میکنم.

یه موقع هایی هم   روی لباس مامانم  میزنم. با  حرکتش توی خونه پراکندگی  عطرش هم مشخص میشه. البته اینجوری حتی میتونم بفهمم  این عطر برای سن مامانم خوبه یا خودم.

عطر رو نزدیک بینی و گردن نزن  چون نمیشه خوب نتیجه گیری کرد.روی شکم یا  سر آستین خوبه.

روی لباس هم  ماندگاری بیشتری داره تا روی پوست.

قبل خرید هم طبع عطرو ببین بعد بخر. نت ها هم  خیلی  کمک میکنن. هرچه عطرهای بیشتری رو تست داشته باشی،بیشتر با بعضی نت ها  که نمیدونی چه  بویی دارن  آشنا میشی.مثل خس خس و...که میتونه  توی خریدای بعدیت بهت کمک کنه. 

ببخشید طولانی شد. 😘

سلام و ارادت

دوستان بخصوص مهربد عزیز نظرات کارشناسانه دادن و از بنده متبحرتر هستند. اما بنده روش خودم را دارم. دکانت ها با توجه به قیمت فزاینده باید با احتیاط بیش از قبل تهیه شوند متاسفانه. برای همین من به یک یا حداکثر دو میل اکتفا می‌کنم. روی پوست تست می‌کنم. اگر با سلیقه ام جور شد فبه المراد... دکانت ها را به همین منوال تست و روایح رو می‌سنجم و ارزش گذاری از پایین تا متوسط و بالا می‌کنم. 

توجهی چندان به ماندگاری و پخش بو ندارم در تست.. دلیل؟ به این راحتی به نظرم نمیشه پخش عطر رو در اتاق و با چند پاف تست کرد. عوامل مختلف مثل دما و نور آفتاب و روز و شب بودن و فصل و محیط و ... در پخش موثر است. نظرات کاربران عطرافشان و فرگرنتیکا در پخش و ماندگاری کفایت می‌کند.

سرکار خانم مرسده

سلام

عطردوستانی که مشکل شما را دارند جهت تست عطرها ، تنها یک راه دارند که به نوعی میتوان گفت بهترین راه است :

کاغذهای مخصوصی هست بنام بلاتر

تمامی فروشگاه های عطر دارند ، به میزان لازم تهیه کنید .

هر عطر را از فاصله ی ۱۰ سانتی متری یک یا دو پاف بر هر کاغذ بلاتر بزنید . قبل اش نام عطر را بر بلاتر بنویسید و میتوانید پشت کاغذ ساعت و تاریخ را قید کنید در صورتیکه تعداد دکانت ها و تست ها زیاد باشند .

سپس میتوانید به نوبت ارزیابی کنید .

مرحله ی بعدی در روزهای بعد تست بر پوست است تا واکنش پوست خود را نسبت به آن عطر بسنجید . قبل از آن نوع پوست خود را کشف کنید :

چرب ، نرمال ، خشک

هر کدام روش و راهکار خود دارند در استعمال و نوع و گروه عطرها

و سپس طبع خود را که اثر مستقیم بر پوست دارد :

صفراوی ، سودایی ، بلغمی و دموی ( دمدمی )

این اطلاعات به یافتن بهترین گروه از عطور به شما کمک بسزایی میکنند !

تست پوست حتما باید پس از استحمام و بر پوست ِکاملا خشک باشد . پوست ساعد دست در قسمت درونی ( کمی بالاتر از مچ و نبض دست ) بهترین محل است برای تست . بر نبض نیفشانید بجهت تست ! دلیل اش بماند !

من شخصا بر خط درونی آرنج تست میکنم . گویی سُرم زده ام و اکنون آرنج را بسته ام تا خونریزی نکند !

به هیچ عنوان عطر را با دستان خود نمالید ! کاری که همه به اشتباه میکنند !

فورا نبویید و بگزارید عطر کاملا خشک شود و کمی هم هوا بخورد ! یکی از دلائل پر شدن حس شامه همین هجوم مولکولهای الکل ، ترکیبات و عطر به محض بوییدن آن بلافاصله پس از پاشش است !

مرحله ی بعد آزمایش بر پوشاک است که حتما بایست نخی باشد :

عطرها پرفومنس ( ماندگاری ، پخش و سیاژ ) کاملا متفاوتی بر پوشاک دارند نسبت به پوست و گاها رایحه ( نت ها و ترتیب تقدم و تاخر آنها ) تغییر میکند .

شیمی پوست شما که در بالا عرض کردم نسبت مستقیم دارد با این مورد !

پارچه های مصنوعی ترتیب عطر را به کلی دگرگون میکنند !

یکی از دروس عطربازی استفاده عطر بر پوشاک مصنوعی است به منظوری خاص !

مرحله آخر :

پخش ، ماندگاری و سیاژ ( پخش بر مبنای ماندگاری یا به عبارتی دیگر همان قدرت پخش درای داون ) هر عطر را بر شخصی از اهالی منزل آزمایش کنید . بهتر است پوشاک باشد زیرا امکان دارد پوستتان دو نوع باشد .

نکته و توصیه : هر عطر ( دکانت ) را در یک روز مجزا تست کنید و نتیجه و نمره ی خود را در یک برگ کاغذ A4 جدول بندی شده یادداشت کنید و به هر عطر بر اساس سلیقه خود و کارایی آن ، نمره ی جدا و سپس معدل دهید .

اینگونه اگر حتی یکصد دکانت هم داشته باشید کاملا به ترتیب و نظم ، اولویت بندی خواهند شد برای شخص شما

مهم :

عطرها را مطالعه کنید در عطرافشان تا هر عطر را در فصل خودش تست کنید . تست اشتباه ( زمان و مکان ) میتواند شما را گمراه کند و نتیجه ای نادرست و دور از واقع به شما دهد . یعنی نمره ی معدل شما برای یک عطر زمستانی که اکنون تست کرده اید ( زمان اشتباه ) یک عدد خواهد شد و اگر همان عطر را در زمستان تست کنید عددی کاملا متفاوت خواهد داد !

به نمرات مقیود صفحات عطور اهمیت ندهید مگر اینکه شخصی کاربلد نمره داده باشد ، با اینحال خود شخصا به آنها نمره پرفومنس دهید در برگه خود .

نکات دوستان عزیز و کاربلد ام جناب مهربد و سرکار خانم شکیبا کاملا درست است ، مطالعه کنید مجدد و به کار گیرید .

موفق باشید انشاله

:)

در پاسخ به مهربد :

دوست خوبم سلام

به شخصه وقتی عطری رو تهیه میکنم در مرحله اول دو سه پاف از رو روی مچ دستم امتحان میکنم تا با رایحه و همچنین ماندگاری اون روی پوست اشنا بشم

بعد از اون نوبت تست رو لباسه.دو سه پاف روی لباس نخی(تاکید میکنم حتما نخی) و بعد از اون لباس رو به حال خودش رها کنید تا هم رایحه رو روی پوشاک متوجه بشید و هم ماندگاریشو بسنجید

در مرحله اخر،عطری که میخرم رو روی یکی از دوستانم امتحان میکنم تا بتونم سنجش درستی از پخش بوی اون کار داشته باشم

سلام آقا مهربد

ممنون از توضیحات خوبتون.

در پاسخ به شکیبا :

سلام 

من  همیشه روی شالم میزنم و اونو روی صندلی  اتاق یا پذیرایی  آویزون میکنم.  با رفت و آمد از اطراف  اون  رایحه و پخش و ماندگاریشو  آنالیز میکنم.

یه موقع هایی هم   روی لباس مامانم  میزنم. با  حرکتش توی خونه پراکندگی  عطرش هم مشخص میشه. البته اینجوری حتی میتونم بفهمم  این عطر برای سن مامانم خوبه یا خودم.

عطر رو نزدیک بینی و گردن نزن  چون نمیشه خوب نتیجه گیری کرد.روی شکم یا  سر آستین خوبه.

روی لباس هم  ماندگاری بیشتری داره تا روی پوست.

قبل خرید هم طبع عطرو ببین بعد بخر. نت ها هم  خیلی  کمک میکنن. هرچه عطرهای بیشتری رو تست داشته باشی،بیشتر با بعضی نت ها  که نمیدونی چه  بویی دارن  آشنا میشی.مثل خس خس و...که میتونه  توی خریدای بعدیت بهت کمک کنه. 

ببخشید طولانی شد. 😘

سلام شکیبا خانم

خیلی ممنون برای نکات خوبی که اشاره کردید و مرسی برای زمانی که گذاشتید.

در پاسخ به احسان شکیب نژاد :

سلام و ارادت

دوستان بخصوص مهربد عزیز نظرات کارشناسانه دادن و از بنده متبحرتر هستند. اما بنده روش خودم را دارم. دکانت ها با توجه به قیمت فزاینده باید با احتیاط بیش از قبل تهیه شوند متاسفانه. برای همین من به یک یا حداکثر دو میل اکتفا می‌کنم. روی پوست تست می‌کنم. اگر با سلیقه ام جور شد فبه المراد... دکانت ها را به همین منوال تست و روایح رو می‌سنجم و ارزش گذاری از پایین تا متوسط و بالا می‌کنم. 

توجهی چندان به ماندگاری و پخش بو ندارم در تست.. دلیل؟ به این راحتی به نظرم نمیشه پخش عطر رو در اتاق و با چند پاف تست کرد. عوامل مختلف مثل دما و نور آفتاب و روز و شب بودن و فصل و محیط و ... در پخش موثر است. نظرات کاربران عطرافشان و فرگرنتیکا در پخش و ماندگاری کفایت می‌کند.

سلام آقا احسان

خیلی ممنون از توضیحاتتون.

سلام جناب سخی

از توضیحات عالی شما و زمانی که گذاشتید بسیار سپاسگزارم.

همیشه از نظرات شما استفاده می کنم و شیفته ی تبحر و علاقه ی شما به عطرها شدم.

ارتباط عطر با نکاتی که در مورد پوست و مزاج فرمودید خیلی برام جالب بود. به نظر شما برای تست کردن عطر جدید چند میل دکانت کافیه؟

در پاسخ به 💫مرسده💫 :

سلام جناب سخی

از توضیحات عالی شما و زمانی که گذاشتید بسیار سپاسگزارم.

همیشه از نظرات شما استفاده می کنم و شیفته ی تبحر و علاقه ی شما به عطرها شدم.

ارتباط عطر با نکاتی که در مورد پوست و مزاج فرمودید خیلی برام جالب بود. به نظر شما برای تست کردن عطر جدید چند میل دکانت کافیه؟

سرکار خانم مرسده

سلام و سپاسگزارم از لطف سرکار

تست صحیح ، همه جانبه و کامل یک عطر یک سال طول میکشد !

البته نه به معنای ۳۶۵ روز سال :)

بلکه به معنای آزمایش کارکرد عطر در همه ی فصول ، زمان ها و مکان ها و همه ی آب و هواها ( خشک ، مرطوب ، مه آلود ، بارانی ، نسیمی ، گرم ، خنک ، سرد و ... ! )

یک عطر واحد در تک تک این شرایط ظاهر و باطن و کلا شخصیت متفاوتی را از خود بروز میدهد !

یک درس مهم :

وقتی یک عطر را تست میکنی در هر زمان و مکان که باشد ، بدان که آن عطر تا میزان ۴۰ % تلورانس بازتاب دارد ! یعنی میتواند تا میزان ۴۰ % در شرایطی دیگر تغییر چهره دهد !

چگونه این را بفهمیم ؟

یک عطر را انتخاب کن . یک برگ کاغذ به او اختصاص بده . در هر ماه از سال یک تا سه پاف بر پوست خود تست کن و آنچه میفهمی را بر کاغذ بصورت تیتروار و کلمه بنویس و نمره پرفومنس و معدل بده .

سپس میبینی که : در هر ماه ضمن اینکه نت های مختلفی از عطر بیش از دیگران حس میشود ( تغییر قدرت نت ها ) نمرات هم تغییر میکنند !

نمرات پرفومنس را چگونه بدهیم ؟ مرجع چیست ؟

مرجع زمان است ( ماندگاری ) و شعاع حس شدن ( پخش ) و سرعت حس شدن بر اساس زمان !

مثلا : من عطر را در اطاق میزنم ، سه ثانیه بعد خانمم در سالن میگوید به به ! این زمان پرتاب و انفجار تاپ نت و شعاع آن در فصول مختلف کاملا متفاوت است و بهترین زمان استفاده ی هر عطر را به ما کاملا واضح میشناساند !

سخت و حرفه ای اش نکنم :)

بر عطرها دو حس داشته باش علاوه بر عشق :

حس کنجکاوی

حس بازی و تفریح

خود بخود دانشمند میشوی درین رشته :)

و اما " حداقل " میزان دکانت برای اکنون شما ۵ میل است برای تست همه جانبه اما وقتی کاربلد و باتجربه شدید حتی یک میل هم بر شما کفایت میکند برای همان تست همه جانبه ! دیگر بر حسب تجربه خواهید دانست که نتی که الان و به این میزان در عطر هویداست در ماه های دیگر چگونه نمود خواهد داشت !

اگر فرصت یا حوصله ی تست دقیق ندارید :

اجالتا میتوانید عطرهای خنک را ظرف ۶ ماه ابتدای سال آزمایش کنید ( و نه کل سال ) و عطرهای گرم را هم در ۶ ماه دوم .

و اگر تنها میخواهید بدانید یک عطر را دوست دارید یا نه و یا اینکه یک عطر با شما و سلیقه تان هماهنگ است یا نه ؟

در این صورت فقط به ۳ میل دکانت نیاز خواهید داشت و یک هفته استفاده ی روزانه ( هر روز در سه مرحله و هر مرحله ۳ پاف ) افشانه ی سمپل ها و شیشه های کوچک دکانت متفاوت است و میزان پاشش آن کمتر است پس برای سه بار استفاده در هر روز و هر بار ۳ پاف ، در یک هفته سه میل کفایت دارد .

فقط یادتان باشد عطر را در زمان ( فصل ) درست خودش تست کنید . این نکته بسیار مهم است زیرا هر عطر را برای فصلی خاص فرمول میکنند و فرمول آن عطر با دیگر عطور فصول دیگر متفاوت است !

موفق باشید انشاله :)

در پاسخ به کامبیز سخی :

سرکار خانم مرسده

سلام و سپاسگزارم از لطف سرکار

تست صحیح ، همه جانبه و کامل یک عطر یک سال طول میکشد !

البته نه به معنای ۳۶۵ روز سال :)

بلکه به معنای آزمایش کارکرد عطر در همه ی فصول ، زمان ها و مکان ها و همه ی آب و هواها ( خشک ، مرطوب ، مه آلود ، بارانی ، نسیمی ، گرم ، خنک ، سرد و ... ! )

یک عطر واحد در تک تک این شرایط ظاهر و باطن و کلا شخصیت متفاوتی را از خود بروز میدهد !

یک درس مهم :

وقتی یک عطر را تست میکنی در هر زمان و مکان که باشد ، بدان که آن عطر تا میزان ۴۰ % تلورانس بازتاب دارد ! یعنی میتواند تا میزان ۴۰ % در شرایطی دیگر تغییر چهره دهد !

چگونه این را بفهمیم ؟

یک عطر را انتخاب کن . یک برگ کاغذ به او اختصاص بده . در هر ماه از سال یک تا سه پاف بر پوست خود تست کن و آنچه میفهمی را بر کاغذ بصورت تیتروار و کلمه بنویس و نمره پرفومنس و معدل بده .

سپس میبینی که : در هر ماه ضمن اینکه نت های مختلفی از عطر بیش از دیگران حس میشود ( تغییر قدرت نت ها ) نمرات هم تغییر میکنند !

نمرات پرفومنس را چگونه بدهیم ؟ مرجع چیست ؟

مرجع زمان است ( ماندگاری ) و شعاع حس شدن ( پخش ) و سرعت حس شدن بر اساس زمان !

مثلا : من عطر را در اطاق میزنم ، سه ثانیه بعد خانمم در سالن میگوید به به ! این زمان پرتاب و انفجار تاپ نت و شعاع آن در فصول مختلف کاملا متفاوت است و بهترین زمان استفاده ی هر عطر را به ما کاملا واضح میشناساند !

سخت و حرفه ای اش نکنم :)

بر عطرها دو حس داشته باش علاوه بر عشق :

حس کنجکاوی

حس بازی و تفریح

خود بخود دانشمند میشوی درین رشته :)

و اما " حداقل " میزان دکانت برای اکنون شما ۵ میل است برای تست همه جانبه اما وقتی کاربلد و باتجربه شدید حتی یک میل هم بر شما کفایت میکند برای همان تست همه جانبه ! دیگر بر حسب تجربه خواهید دانست که نتی که الان و به این میزان در عطر هویداست در ماه های دیگر چگونه نمود خواهد داشت !

اگر فرصت یا حوصله ی تست دقیق ندارید :

اجالتا میتوانید عطرهای خنک را ظرف ۶ ماه ابتدای سال آزمایش کنید ( و نه کل سال ) و عطرهای گرم را هم در ۶ ماه دوم .

و اگر تنها میخواهید بدانید یک عطر را دوست دارید یا نه و یا اینکه یک عطر با شما و سلیقه تان هماهنگ است یا نه ؟

در این صورت فقط به ۳ میل دکانت نیاز خواهید داشت و یک هفته استفاده ی روزانه ( هر روز در سه مرحله و هر مرحله ۳ پاف ) افشانه ی سمپل ها و شیشه های کوچک دکانت متفاوت است و میزان پاشش آن کمتر است پس برای سه بار استفاده در هر روز و هر بار ۳ پاف ، در یک هفته سه میل کفایت دارد .

فقط یادتان باشد عطر را در زمان ( فصل ) درست خودش تست کنید . این نکته بسیار مهم است زیرا هر عطر را برای فصلی خاص فرمول میکنند و فرمول آن عطر با دیگر عطور فصول دیگر متفاوت است !

موفق باشید انشاله :)

خیلی عالی

حتما به نکاتی که اشاره کردید دقت می کنم. ممنون

Atrafshan logo
عطرافشان
پشتیبانی سایت
عطرافشان
سلام کاربر گرامی
چطور می توانیم به شما کمک کنیم؟